Vi kan hjælpe med Skirejser, Sommerrejser, Vandre rejser og uanset om I skal på firmarejse med arbejde eller om I er en gruppe venner eller familie og meget mere.
+45 33 60 84 84
info@montblanc-adventure.com
Val Thorens er et snesikkert resort, hvor de fleste lejligheder har skiløb fra hoveddøren, fra slutningen af november til begyndelsen af maj. Her der er virkelig noget der passer til alle niveauer af skiløbere og snowboardere fra begynder til ekspert. Der er 4 skiskoler, 2 områder til småbørn og et dedikeret begynderområde med et rulletæppe.
“3 Vallées” – 600 km præpareret pister, 25 bjergtinder, 6 gletschere, 16 landsbyer og feriesteder og den største panoramaudsigt i alperne, fra “Cime de Caron” med 1000 toppe omkring dig.
Der er masser af ting at lave ud over skiløb – bowlingcenter med 8 baner, stor skærm med sport, pool og spil. Barerne åben indtil 2 om natten, de har ofte live bands. Der er adskillige kursteder til sundhed og velvære med – massage, sauna, damp, ansigtsbehandling og kropsbehandlinger. Det store fritidscenter i centrum af byen i Galerie Caron har swimmingpools, sauna, jacuzzi, dampbad, fitnesscenter, sportsbaner. Her finder du også et legecenter for børn i alderen op til 11 år med trampoliner, hoppeslotte, kuglerum. Udendørs fritidsaktiviteter omfatter snesko, snescooter, med en iskørsel, mountainbike på sneen og, så den 6km lange kælkbanen med en 45 minutters nedfart fra starthøjden på 3.000m.
Val Thorens
Check ind lørdag fra kl 17
Check ud lørdag inden kl 10
Sne kan der garanteres hele sæsonen da Val Thorens er Europas højeste skiområde. Val Thorens liftkortet dækker pisterne i både Val Thorens og Orelle. Dette er et område på cirka 169 km præparerede pister plus rigelig off-piste, til de mere avancerede skiløbere og boarders. Der er et stort udvalg af pister fra grønt til sort for alle alt efter dine skievner. Sneparkerne er også designet til at tage højde for alles evner, og der er en airbag til de mere eventyrlystne. Begynder områderne er gratis og udstyret med 3 overdækkede rulletæpper der sikre at du kommer trykt op af pisten uden at skulle gå op ad bakken med dine ski.
Skiområdet går op så højt som 3.230 meters højde, og der er endda en Zip wire, der forbinder Orelle til Val Thorens, hvor du sættes i en sele, med skiene fastspændt til din ryg og derefter sendt på vej på ca. 80 km i timers hastighed!
Der er mange fantastiske bar og restauranter på pisterne som bla. The Folie Douce og Bar 360 After-ski kan holdes på en bar i byen hvor at der ofte er live bands. Val Thorens kan prale med den største natklub i Alperne, den hedder ‘Malaysia’, som ofte har live bands på stedet, i stedet for en DJ de fleste nætter. After-ski’en og de andre aktiviteter gør at der er mange aktiviteter ud over skiløb og blandt noget af det bedste i Alperne.
Når ski pisterne er åbne er der adgang til Les Menuires, samt Meribel, Courchevel og La Tania dette giver dig det største skiområde i verden, mere en du kan klare på en dag og nok til en hel uge. Det er dejligt at stå på ski ned til Meribel, for så at krydse dalen og stå på ski til Courchevel til frokost. Området er stort i de 3 Dale, så sørg for at du fanger den sidste lift tilbage.
Ski Pass Val Thorens skiområde er åbent fra 23. november 2024 til 4. maj 2025, og området 3 Valleys er åbent fra 7. december 2024 – 11. april 2025. Skiløb er gyldige i 6 dage fra søndag og slutter fredag. Hvis du har brug for dine skikort for en kortere / lang varighed eller at starte / slutte på forskellige dage i ugen, så spørg os om en ændret pris. Bevis for alder vil være påkrævet for børns, senior og gratis passerer.
Herunder kan du se de forskellige indkvarteringsmuligheder der er i Val d’Isère og Espas Killy.
Er der spørgsmål eller andet så kontakt os
2-stjernede lejligheder
2-stjernede lejligheder
2-stjernede lejligheder
2-stjernede lejligheder
2-stjernede lejligheder
3-stjernede lejligheder
3* stjernede lejligheder
3* stjernede lejligheder
3* stjernede lejligheder
3* stjernede lejligheder
4* stjernede lejligheder
4* stjernede lejligheder
4* stjernede lejligheder
4* stjernede lejligheder
5* stjernede lejligheder
5* stjernede lejligheder
5* stjernede lejligheder
3* stjernede Hotel
Photo credits: T.Loubere. P.Lebeau. C.Cattin. OT Val Thorens.
Priser på skileje
Voksen Øko pakken – Ski og støvler £ 70,00
Voksen Evolution – Ski og støvler £ 90.00
Voksen Præstation – Ski og støvler £ 130.00
Børn (8-11 år) – Champion Ski og støvler £ 74.00
Børn (op til 6 år) – Ski og støvler £ 39.00
Børn (6-11 år) – Begynder Ski og støvler £ 55.00
Ski hjelm til voksen og unge £ 18.00
Ski hjelm til børn £ 12.00
Kør selv: Det er blevet mere og mere almindeligt at køre på ferie til Alperne på egen hånd. Måske fordi man helt selv bestemmer rejsetempoet, bagagespørgsmålet og ikke mindst kan man spare penge på det.
Fly: I kan selv booke jeres flyrejse her. Her er et par gode links: – EasyJet.com – SAS.dk – Supersaver.dk
Transfer Geneve / Val Thorens: Eller vi kan komme og hente jer: Pris for transfer fra Genevé til Val Thorens tur/retur er ca. kr. 750,- pr. person.
Her er et par links: – www.alpybus.com/home – https://www.bensbus.co.uk/
Mail ved spørgsmål eller endnu bedre ring på
Velkommen til MontBlanc-Aventure.
Jeg kommer snart tilbage